Aktualności

Cennik naprawy laptopów i komputerów w Krakowie

Jak sprawdzić temperatury w laptopie

zakurzony_radiator.jpg

Po jakim czasie użytkowania laptop wymaga czyszczenia układu chłodzenia. W zależności od warunków, modelu oraz budowy notebooka okres ten może się zmieniać, ale w końcu laptop zaczyna głośno pracować lub sam się wyłączać...

Aha… ale o czym właściwie jest ten tekst?

 

Jedną z najczęściej wykonywanych przez nas napraw jest usługa konserwacji układu chłodzącego. Wiele osób nie jest pewnych, czy taka usługa jest potrzebna w przypadku ich sprzętu, czy wpłynie na prędkość działania komputera i po co w ogóle to robić skoro laptop działa. Wiadomo, że każda osoba zapytana w jakim celu czyści się układ chłodzenia odpowie: „żeby się nie przegrzewał”. Jest to oczywiście odpowiedź dobra, ale może warto zastanowić się co tak naprawdę robi serwisant i w jaki sposób sprawdza Twój komputer. Postaramy się odpowiedzieć na pytania, kiedy trzeba wyczyścić laptopa, czy taka operacja przyśpieszy działanie komputera i co ewentualnie może się stać jeśli tego nie zrobimy.

 

Czyszczenie układu chłodzenia w laptopie

 

Czyścić, albo nie czyścić - oto jest pytanie.

 

„Jak trzeba, to proszę wyczyścić.” Jest to zdanie, które pada bardzo często w naszym serwisie, ale czy trzeba to zrobić? Żeby odpowiedzieć na to pytanie nie jest potrzebny zaawansowany sprzęt ani szczegółowa wiedza z dziedziny serwisowania sprzętu IT. Tak naprawdę może to zrobić każda osoba mająca… komputer i głowę na karku. W tym celu należy sprawdzić, czy występuje któryś z objawów przegrzewania się: 

 

  • Komputer sam się wyłącza lub restartuje
  • Wentylatory pracują na pełnych obrotach lub często się uruchamiają
  • Pokazują się błędy sterowników(„sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność”) lub bluescreeny
  • System chwilowo się zawiesza, nie da się ruszyć myszką, występuje tzw. „zamrażanie” ekranu
  • Szybkość działania notebooka znacznie się zmniejszyła, podstawowe operacje zajmują znacznie więcej czasu
  • Na ekranie pokazują się artefakty – przekłamania obrazu
  • Obudowa laptopa jest bardzo gorąca

 

Warto w tym momencie wspomnieć, że nawet jeśli występują któreś z powyższych objawów ich przyczyną nie musi być zabrudzony radiator lub stara pasta termoprzewodząca. Uszkodzenie wentylatora, ciepłowodów (heat pipe), czy uszkodzenie któregoś z podzespołów również może być przyczyną zbyt wysokich temperatur. Pewność, że problemy rozwiąże czyszczenie układu chłodzenia uzyskamy niestety dopiero po jego wykonaniu. Na szczęście zanim zabierzemy się za „brudną robotę” możemy wykonać jeszcze testy obciążeniowe i poznać temperatury panujące wewnątrz naszego sprzętu.

 

Zakurzony radiator i wnętrze laptopa

 

Gorąco jak w piekle, czyli testy obciążeniowe – przygotowania.

 

Sprawdzić czy nasz sprzęt się przegrzewa możemy na wiele sposobów. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem testów pamiętać, żeby podłączyć zasilacz do laptopa. Jest to istotne, gdyż komputery przenośne działające na baterii mają inny plan zasilania, niż gdy są podłączone do prądu. Również w przypadku pecetów polecam sprawdzić opcje zasilania i wybrać plan o wysokiej wydajności.

 

Ustawienia trybu wydajności

 

Kolejną rzeczą, którą potrzebujemy to program do obciążenia podzespołów generujących największe ilości ciepła – procesora i grafiki. Programów tego typu jest sporo, ale my polecamy AIDA64, którym można obciążać zarówno kartę graficzną jak i procesor. Program jest bardzo przyjazny i można nim od razu sprawdzić wysokość temperatur. Równie dobrze sprawdzi się Furmark w połączeniu z CPU Burner lub Prime95. W przypadku tych programów przyda się aplikacja do monitorowania temperatury, gdyż za pomocą Furmarka sprawdzimy jedynie wskazania czujników dla GPU. Do monitorowania temperatur warto użyć programy takie jak:

 

· CoreTemp (tylko procesor)

· HWInfo

· GPU-Z (tylko GPU)

· HWMonitor

· SpeedFan

 

Należy pamiętać, że niektóre programy nie zawsze podają prawidłowe wartości temperatur lub mają problem z ich odczytaniem. Jeśli któreś odczyty wydają się oderwane od rzeczywistości (np. temperatura procesora 15 stopni, gdy w pokoju jest przynajmniej 20) warto spróbować inny program lub zaktualizować ten, który aktualnie używamy.

 

Program do monitorowania temperatury procesora

 

Gorąco jak w piekle, czyli testy obciążeniowe – czas testów, temperatury.

 

Super. Mamy wszystko przygotowane, klikamy start i testujemy. Teraz jednak pojawia się pytanie, jak długo ma trwać test i jakie wartości są prawidłowe. Moment zakończenia testów można określić na kilka sposobów. Po pierwsze powinniśmy przestać obciążać komputer, kiedy wystąpi któryś z objawów opisywany wcześniej – artefakty, informacje o przegrzewaniu się, samoczynne wyłączenie itd. gdyż może to spowodować trwałe uszkodzenie sprzętu. W 99,9% przypadków testy możemy zakończyć również kiedy temperatura na przestrzeni ostatnich 10 minut przestaje rosnąć i utrzymuje się na stałym poziomie. Niektórzy zalecają wykonywać 3-4 godzinne testy w celu sprawdzenia poprawności temperatury i stabilności działania systemu, ale w większości przypadków przy sprawdzaniu temperatury godzina w zupełności wystarczy.

 

Temperatura z jaką powinny pracować podzespoły to trochę trudniejsza sprawa. W zależności od rodzaju i modelu podzespołu, jego fabrycznych ustawień i typu sprzętu te wartości będą zupełnie inne. Prawidłowo powinno się sprawdzać temperaturę dla konkretnej sytuacji. Generalnie można powiedzieć, że jeśli temperatura pod obciążeniem jest powyżej 80 stopni na którymkolwiek z podzespołów to trzeba sprawdzić co jest tego przyczyną. W razie pytań o konkretne wartości temperatury zachęcamy do kontaktu. Należy także pamiętać, że duża ilość ciepła negatywnie wpływa na żywotność sprzętu, a także, że im większa jest temperatura tym głośniej pracuje wentylator.

 

Kurz na radiatorze

 

Raz szybko, raz wolno - czym jest throttling i technologia Turbo Boost.

 

Temperatura jest czynnikiem mogącym wpływać na szybkość działania komputera, a przegrzewający się sprzęt może działać nawet ponad 50% wolniej. Odpowiada za to zabezpieczenie przed przegrzaniem czyli throtthling. Polega on na obniżeniu taktowania procesora w celu uniknięcia jego uszkodzenia z powodu zbyt wysokiej temperatury. Throttling występuje nie tylko w procesorze, ale także w karcie graficznej. Drugą technologią wpływającą na wydajność komputera jest Turbo Boost. Jest ona stosowana w procesorach Intela i dotyczy wszystkich modeli z serii Core M, Core i5, Core i7 oraz serii core i3 ósmej generacji. Umożliwia ona zwiększenie częstotliwości pracy procesora względem częstotliwości bazowej, co powoduje wzrost wydajności o kilkanaście procent. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka funkcja Turbo Boost przywróci ustawienia procesora do jego standardowych wartości, co spowolni działanie całego laptopa czy PC.

 

Zakurzone wnętrze notebooka - banki pamięci RAM

 

Testowanie – przykład i omówienie.

 

Jak egzemplarz, który posłuży nam za omówienie procesu testowania wykorzystaliśmy laptop Lenovo N580 z procesorem i5-3230M. Notebooka testujemy oczywiście z podłączonym zasilaczem, tryb pracy ustawiony jest na wysoką wydajność, obciążamy zarówno procesor jak i kartę graficzną. Na pierwszym screenie zamieszczonym poniżej widać, że test został uruchomiony, procesor jest w 100% obciążony, a jego taktowanie zostało podwyższone o 15%. To jest właśnie technologia Turbo Boost.

 

Wyniki testów obciążeniowych laptopa Lenovo

 

Widać, że temperatura staje się coraz wyższa i dochodzi do około 90 stopni. Jest to wartość graniczna dla naszego i5 i taktowanie rdzenia zostaje zmniejszone do standardowej częstotliwości 2600 MHz. W wyniku obniżenia wydajności zmniejsza się ilość wydzielanego ciepła i temperatura szybko spada. Ponowne podwyższenie taktowania nastąpi dopiero, kiedy temperatura spadnie poniżej 80 stopni, ale mimo zmniejszenia częstotliwości układ nie jest w stanie wystarczająco się ochłodzić. Poniższy screenshot pokazuje nam, że po krótkiej chwili obciążania komputera zaczynamy tracić na wydajności i należy wykonać czyszczenie laptopa.

 

Testy obciążeniowe notebooka Lenovo - obniżenie taktowania procesora

 

Dalej sprzęt nadal był obciążany i po dłuższym czasie temperatura wzrosła na tyle, że włączył się throttling. Z tego powodu wydajność znacznie spadła, a częstotliwość pracy procesora obniżyła się do 1200 MHz. Na wykresie temperatury widać jak przy każdym uruchomieniu się zabezpieczenia temperatura gwałtownie spadała, a procesor wracał do pracy z taktowaniem 2600 MHz. Widać także informację od programu diagnostycznego, że wykryto przegrzanie. W naszym przypadku throttling pojawił się przy temperaturze 105 stopni. Mimo tak wysokich temperatur laptop się nie wyłączył.  Oczywiście przy takich wynikach testów czyszczenie laptopa jest niezbędne.

 

Odczyty temperatur w komputerze Lenovo - Throttling

 

Podsumowanie

 

Dbanie o sprawne działanie układu chłodzenia jest bardzo istotne. Bez zapewnienia odpowiedniego środowiska pracy dla podzespołów sprzęt nie będzie działać wydajnie, a zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do spadku wydajności, uszkodzeń i konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw. Wszystkich tych problemów da się bardzo łatwo uniknąć przeprowadzając proste testy obciążeniowe. W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu lub do wizyty w naszym serwisie laptopów, a wszystkim którzy dotrwali do końca artykułu życzę… niskich temperatur.

 


Serwis laptopów czynny w trakcie epidemii koronawirusa.

Informujemy, że mimo epidemii koronawirusa (COVID-19) nasz serwis komputerowy jest nadal otwarty. Wprowadziliśmy dodatkowe środki bezpieczeństwa. Każdy laptop jest dezynfekowany w momencie przyjęcia oraz jego odbioru z serwisu. Dodatkowo...

Czytaj więcej

Promocja! Wszystkie naprawy sprzętu Lenovo 15% taniej.

W tym tygodniu wszystkie naprawy sprzętu firmy Lenovo będą objęte 15% zniżką. Każdy laptop, komputer stacjonarny, dysk lub AIO zostanie objęty promocją. Oferta jest ważna tylko od 18 do 26...

Czytaj więcej

Promocja! 15% zniżki na naprawy laptopów DELL

Wszystkie naprawy sprzętu marki DELL wykonywane będą w tym tygodniu 15% taniej. Jeśli masz uszkodzony laptop lub komputer stacjonarny to jest to świetny moment, aby naprawić go w super cenie. Zapraszamy do...

Czytaj więcej

Z Kartą Krakowską naprawisz taniej

Mieszkamy w Krakowie od urodzenia i uważamy, że powinniśmy wspierać nasze miasto i jego mieszkańców. Z tego powodu zdecydowaliśmy się wprowadzić zniżki dla posiadaczy karty krakowskiej.

Czytaj więcej

Promocja na naprawy sprzętu marki Toshiba

Masz jakiś problem z produktami firmy Toshiba? Jeśli tak, to właśnie teraz jest wspaniały moment, żeby ten problem rozwiązać. Na wszystkie naprawy urządzeń tego producenta udzielamy 15 % rabatu. Kod rabatowy to Toshiba Ninja.

Czytaj więcej

Promocja na serwisowanie komputerów firmy Asus

Twój Asus właśnie uległ awarii? Jeśli tak to mam dla Ciebie wspaniałą wiadomość. W tym tygodniu naprawimy go o 15% taniej. Nie ważne, czy usterka dotyczy uszkodzenia komputera stacjonarnego czy...

Czytaj więcej

Promocja na naprawy laptopów marki HP

Masz laptop marki HP i właśnie się zepsuł? Z naszą ofertą naprawa Twojego notebooka będzie o 15% tańsza. Promocja obejmuje nie tylko komputery przenośne, ale także komputery stacjonarne. Kod rabatowy to...

Czytaj więcej

Jak sprawdzić temperatury w laptopie

Po jakim czasie użytkowania laptop wymaga czyszczenia układu chłodzenia. W zależności od warunków, modelu oraz budowy notebooka okres ten może się zmieniać, ale w końcu laptop zaczyna głośno pracować lub sam się wyłączać...

Czytaj więcej

Czy Nvidia GTX to już przeszłość? Nadchodzi czas RTX!

W tym roku Nvidia  przedstawiła na targach Siggraph, rodzinę kart graficznych z serii RTX z zupełnie nową architekturą Turing. Pierwsze egzemplarze mają trafić do sprzedaży już pod koniec tego roku. Czy...

Czytaj więcej

Premiera Battlefield V zbliża się wielkimi krokami

Już w listopadzie ukaże się kolejna odsłona kultowej strzelanki Battlefield V. Od 6 do 11 września będzie można na własne oczy zobaczyć 2 mapy. Producenci dają nam możliwość przetestowania ostatnio...

Czytaj więcej

Intel wyprodukuje samodzielne karty graficzne.

Kilka dni temu na corocznej i największej konfernecji dotyczącej grafiki komputerowej i kart graficznych SIGGRAPH Intel zaprezentował zwiastun na którym widnieje zapowiedź wyproukowania samodzielnej...

Czytaj więcej