Co to jest palmrest?
Palmrest jest górną częścią obudowy laptopa. Pochodzenia jego nazwy możemy upatrywać w angielskich słowach palm – dłoń oraz rest – odpoczywać. To w nim umieszczona jest klawiatura, touchpad i włącznik. W nowszych modelach laptopów do palmrestu bardzo często jest przykręcona płyta główna. Stworzony jest plastiku, metalu lub kompozytu.
Jak można uszkodzić palmrest?
Uszkodzenia palmrestu to wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Mogą one powstawać z powodu nieuwagi właściciela notebooka – jeśli laptop spadnie lub zostanie stuknięty to oczywiście obudowa może łatwo pęknąć. Najczęściej wyłamują się gwinty mocujące zawiasy. Może to być spowodowane poluzowaniem lub wykręceniem się śrub. Czasem gwinty wyłamują się samoistnie, gdyż po pewnym czasie obudowa staje się mniej wytrzymała. Oczywiście po dłuższym użytkowaniu notebooka na palmeście mogą pojawić się przetarcia, które wyglądają nieestetycznie, co również może być powodem do wymiany tej części. W niektórych modelach laptopów palmrest jest połączony z klawiaturą, więc w przypadku jej uszkodzenia również trzeba go wymienić. W palmreście znajdują się również przyciski touchpada oraz przycisk POWER. Ich awaria także może wymagać wymiany palmrestu.
Jak dobrać nową obudowę do laptopa?
Żeby dobrać odpowiedni palmrest do swojego laptopa najlepiej jest odczytać Part Number (P/N) i po nim szukać odpowiedniej części. Można także szukać obudowy po modelu laptopa, a następnie porównać rozmieszczenie i rodzaje portów. W większości przypadków taka metoda się sprawdza, ale zdarzają się przypadki kiedy trzeba rozkręcić obudowę i zobaczyć jakie są mocowania zawiasów i w których miejscach znajdują się zatrzaski. Warto także rozkręcić obudowę w celu sprawdzenia, czy pozostałe części obudowy lub podzespoły nie zostały uszkodzone.
Na co uważać podczas wymiany palmrestu?
Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy oprócz palmrestu nie została uszkodzona także dolna obudowa, gdyż te dwa uszkodzenia występują często w parze. Warto zwrócić uwagę czy touchpad jest klejony do palmrestu, czy nie. W takiej sytuacji niezbędne będzie przeklejenie touchpada, albo można poszukać wersji z nowym gładzikiem. Dobrze jest także sprawdzić, czy klawiatura i palmrest są osobno, żeby nie musieć jej potem przelutowywać.
Dlaczego powinno się wymienić palmrest?
Uszkodzenie palmrestu może spowodować przetarcie lub zerwanie taśm sygnałowych oraz kabli i doprowadzić do zwarcia na płycie głównej. Dodatkowo osłabia to mocowanie pozostałych części obudowy, co może doprowadzić do uszkodzenia obudowy dolnej. Wyłamane gwinty z palmrestu turlające się po wnętrzu obudowy mogą spowodować zwarcie.
Przyczyny uszkodzenia palmrestu:
- uszkodzenie mechaniczne
- zalanie – w przypadku palmrestów zintegrowanych z klawiaturą
- brak śrub lub ich częściowe wykręcenie
- uszkodzona dolna obudowa może spowodować nadmierne obciążenie palmrestu
Objawy uszkodzonego palmrestu:
- klapa matrycy rusza się i chwieje
- podczas podnoszenia klapy matrycy słychać trzaski z wnętrza obudowy
- z obudowy wysypują się kawałki plastiku lub gwinty
- widać pęknięcia na zewnątrz obudowy
- słychać, że wewnątrz obudowy coś “lata”
- przetarcia na obudowie
- luźno chodzą przyciski touchpada (w zależności od modelu)
- luźno chodzi przycisk POWER (w zależności od modelu)
Opis wymiany palmrestu w naszym serwisie:
- Odłączenie zasilania, odłączenie baterii
- Demontaż obudowy i podzespołów przykręconych do palmrestu, odłączanie taśm sygnałowych
- Sprawdzanie stanu zdemontowanych części obudowy i podzespołów
- Czyszczenie zdemontowanych części i podzespołów
- Montowanie podzespołów oraz pozostałych części i podzespołów do nowego palmrestu, sprawdzanie poprawności podłączenia podzespołów oraz zabezpieczanie taśm sygnałowych przed wypięciem(wymiana taśm, kleju mocującego elementy obudowy)
- Złożenie obudowy
Testy po wymianie palmrestu:
- reakcje na zwykłe przeciążenia
- testy organoleptyczne
Dodatkowe testy:
- sprawności klawiatury
- działania gniazd USB
- działania głośników
- działania gniazda JACK
- działania głądzika
- wysokości temperatur
- działania zawiasów
- pamięci RAM
- stopnia zużycia baterii
- działania HDD
- uruchamiania systemu
Czynności dodatkowe:
- dołożenie śrub i zaślepek
- oczyszczenie obudowy
- przygotowanie dokumentacji naprawy