Co to jest dysk SSD?
Dysk SSD (Solid State Drive) jest to rodzaj pamięci masowej, czyli nośnika na którym zapisywane są informacje. W laptopie to właśnie na nim może być zainstalowany system operacyjny, programy oraz zapisane mogą być pliki jak zdjęcia, muzyka, filmy i dokumenty. Jest to dysk oparty na kościach pamięci typu NAND, dlatego nazywane są także pamięciami półprzewodnikowymi.
Budowa SSD.
Dyski SSD zbudowane są z kości pamięci, w których przechowywane są dane. Odczytywaniem informacji zarządzają kontroler z pamięcią podręczną. Dysk komunikuje się płytą główną za pomocą złącza. Całość umieszczona jest na płytce PCB i w zależności od formatu dysku jest schowana w obudowie lub nie.
Złącza dysków SSD.
Dyski półprzewodnikowe łączone są z płytą główną na wiele sposobów. Najpopularniejszym formatem są dyski 2,5 cala z interfejsem SATA wyglądające jak zwykły dysk do laptopa. Oprócz nich produkowane są pamięci do złącza mSATA oraz M.2. Zdarzają się także sytuacje w których dysk wlutowany jest bezpośrednio w płytę główną (nowe Macbooki Pro). W komputerach stacjonarnych wykorzystuje się także złącze PCIe.
Żywotność dysków pamięci półprzewodnikowych.
Żywotność dysków SSD jest ograniczona, gdyż każda komórka pamięci w dysku półprzewodnikowym ma ograniczoną liczbę zapisów. Mimo, że wcześniej był to aspekt, który budził obawy użytkowników to nie należy się nim przejmować. Większość obecnie produkowanych dysków twardych posiada kości pamięci, których żywotność przewidziana jest na kilkanaście lat intensywnego użytkowania. Co więcej, po utraceniu możliwości zapisywania dane z dysku można nadal odczytać, gdyż taka „wykorzystana” komórka przechodzi w tryb tylko do odczytu.
Zalety dysku SSD.
Co ciekawe dysk SSD ma praktycznie same zalety. Jest kilkukrotnie szybszy od dysku talerzowego. Ma nie tylko znacznie większą średnią prędkość odczytu dużych plików, ale także kilkaset razy szybsze czasy dostępu. Nie posiada części ruchomych, więc jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i nie wydaje żadnych dźwięków. Może pracować w temperaturach od -45 do + 85 stopni Celsjusza. Dyski SSD zużywają również mniej energii, są znacznie mniejsze i lżejsze od dysków HDD.
Wady dysku SSD.
Krótko. Stosunek ceny do pojemności jest gorszy niż w przypadku dysków talerzowych.
Przyczyny awarii dysków SSD:
- uszkodzenie mikrokontrolera pamięci
- uszkodzenie pamięci Flash
- uszkodzenie elektroniki
- zalanie
Objawy uszkodzenia dysku SSD:
- system operacyjny bardzo wolno pracuje lub zawiesza się
- podczas korzystania z laptopa pokazują się bluescreeny
- nie ładuje się system operacyjny
- pokazuje się komunikat, że nie ma systemu operacyjnego
- dysk nie jest wykrywany
Opis wymiany dysku SSD w laptopie:
- Demontaż obudowy laptopa w stopniu koniecznym do wymiany dysku.
- Montaż nowego dysku.
- Czyszczenie wnętrza obudowy oraz sprawdzenie, czy obudowa nie posiada uszkodzeń mechanicznych.
- Montaż obudowy.
- Zazwyczaj po zamontowaniu nowego dysku przeprowadzamy instalację systemu operacyjnego, której opis można znaleźć tutaj.
Testy wykonywane po wymianie dysku SSD:
- sprawdzenie czy dysk jest prawidłowo zamontowany
- weryfikacja czy dysk jest prawidłowo wykrywany przez laptopa
- nowo zamontowany dysk nie posiada systemu operacyjnego, więc zazwyczaj usłudze wymiany dysku towarzyszy instalacja systemu operacyjnego
Dodatkowo po wykonaniu usługi w zakresie podstawowym sprawdzane są:
- touchpad oraz jego przyciski
- porty USB, LAN, HDMI, VGA
- stanu baterii
- głośniki oraz gniazdo słuchawkowe
- klawiatura
- mocowania zawiasów
- wysokość temperatury najważniejszych podzespołów
- poprawność pracy systemu operacyjnego
Czynności wykonywane gratis podczas naprawy:
- Uzupełnienie i dokręcenie śrubek
- Czyszczenie obudowy i ekranu z zabrudzeń
- Uzupełnienie zgubionych zaślepek
- Przygotowanie gwarancji i opisu naprawy